Kredyt frankowy

Wyrok TSUE z dnia 15 czerwca 2023 r. – Sprawa C-520/21: Ochrona prawna dla frankowiczów

WYROK TSUE Z DNIA 15 CZERWCA 2023 R.

Ochrona praw frankowiczów i możliwość zawieszenia rat kredytu frankowego na czas trwania postępowania sądowego

W dniu 15 czerwca 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał ważny wyrok dotyczący wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Sprawa C-520/21 dotyczyła kredytów frankowych i miała ogromne znaczenie dla frankowiczów w Polsce, w tym również dla mieszkańców Opola.

Co wnosi wyrok TSUE?

Wyrok TSUE jasno podkreśla, że żądanie ponad zwrot wzajemnych świadczeń przez banki jest niezgodne z unijnymi przepisami. Banki nie mają możliwości ubiegania się o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału od kredytobiorców. Mogą jedynie ubiegać się o zwrot kredytu frankowego i odsetek za opóźnienie w jego spłacie.

Ochrona praw frankowiczów

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej jednoznacznie opowiedział się po stronie frankowiczów, twierdząc, że banki nie powinny czerpać korzyści ze stosowania niedozwolonych klauzul. Wyrok ten obala argumenty banków, które zniechęcały do walki o unieważnienie umowy kredytowej.

Zawieszenie rat kredytu frankowego na czas postępowania sądowego

Jeden z najważniejszych punktów wyroku TSUE dotyczy możliwości zawieszenia rat kredytu frankowego na czas trwania postępowania sądowego. Decyzja o udzieleniu takiego zabezpieczenia należy do oceny sądu krajowego, jednak musi być poprzedzona wnioskiem kredytobiorcy.

Kancelaria radców prawnych w Opolu – profesjonalna pomoc dla frankowiczów

Jeśli jesteście mieszkańcami Opola i zmagacie się z problemami związanymi z kredytami frankowymi, nasza kancelaria radców prawnych w Opolu jest tu, aby Wam pomóc. Specjalizujemy się w sprawach kredytów frankowych i oferujemy profesjonalną pomoc prawną w zakresie ochrony Waszych praw.

Czy można zawiesić raty kredytu frankowego na czas postępowania sądowego?

Czy takie rozstrzygnięcie może przynieść ulgę osobom zmagającym się z kredytami indeksowanymi? Jakie są dalsze kroki i jak można skorzystać z tej decyzji? Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej!

+48 77 459 21 01

Scroll to Top